Yaşam

Kediler Nedeniyle Nesli Tükenme Tehlikesinde Olan 6 Hayvan Türü

En yakın dostlarımız olan kediler mükemmel evcil hayvanlardır, ancak dışarıda özgürce dolaşabilmeleri ne yazık ki yırtıcı hayvanın hayatını tehdit edebilir. Dünyadaki bazı hayvan türleri kediler yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. İşte kedilerin tehdit ettiği 10 tür.

İlk kedilerin evcilleştirilmesinden bu yana binlerce yıl geçti, ancak onlar üzerinde hala çok fazla kontrolümüz yok gibi görünüyor.

Pek çok insan, evcil kedilerin her yıl milyarlarca kuşu ve memeliyi öldürdüğünü belki unutarak ya da görmezden gelerek, kedilerinin istedikleri gibi yaşamalarına izin veriyor.

Vahşi kediler en kötü suçlular olabilir, ancak dışarıda dolaşmasına izin verilen evcil hayvanlar da vahşi yaşamı mahveder. Avustralya’daki durum o kadar vahim ki yetkililer, nesli tükenmekte olan türlere yönelik saldırılarını durdurmak için yaklaşık 2 milyon vahşi kediyi öldürmeyi teklif etti.

Fossa (Cryptoprocta ferox), Madagaskar’a özgü benzersiz bir etçil memelidir.

Ne yazık ki Fossa adlı bu hayvan, habitat kaybı ve kediler de dahil olmak üzere bir dizi faktör nedeniyle savunmasızdır. Yabani kediler yemek için fossa ile rekabet eder. Son zamanlarda bir araştırma ekibi, Madagaskar ormanlarında lemurları ve yılanları başarıyla avlayan kedilerin kamera kapanı fotoğraflarını çekti.

Tazmanya’da turuncu karınlı papağan da kediler yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bu göz kamaştırıcı kuş, Avustralya’ya özgü göçmen bir papağandır. 2007’den beri kritik bir şekilde tehlike altındalar ve sayılarını artırmaya yardımcı olmak için bir üreme programı yürürlükte. Ancak bu koşullarda bile kedigillere karşı güvende değiller. 2013 yılında bir kedi, kuşları tutan bir büyük kuş kafesine gizlice girmişti.

Avustralya’nın sevimli keseli sıçanı Nubat da yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bir sincap ve soyu tükenmiş bir Tazmanya kaplanının karışımı gibi görünen nubat, Batı Avustralya’ya özgü bir hayvan türüdür. Nüfuslarının şu anda 1.000’den az olduğu düşünülüyor ve tilkiler ve vahşi kedilerin yanı sıra habitat kaybı tehdidi altındalar.

Otago skink, Yeni Zelanda’da vahşi kediler tarafından tehdit edilen birçok sürüngenden biridir.

Özellikle ada türleri, istilacı kedi ve farelere karşı savunmasızdır. Otago skink’i bir ayak uzunluğa kadar büyüyebilir ve yaklaşık 2.000 tanesinin hala hayatta olduğu düşünülüyor. Bu listedeki birçok hayvan gibi, deriler de kediler tarafından avlanmaktan kaçınmak için evrimleşmedi ve bu onları kolay hedef haline getirdi.

Su samuru popülasyonları bile evcil kedilerden muzdarip olabilir.

Hayvanlar tarafından taşınan Toxoplasma gondii paraziti, kediler dışkıladığında deniz suyuna sızabilir. Parazitin su samurlarını hasta ettiği ve öldürdüğü bilinmektedir. Son araştırmalar, su samurlarını öldüren parazitin evcil kedi popülasyonlarından geldiğini göstermiştir.

Key Largo orman faresi, yalnızca güney Florida’da bulunan, nesli tükenmekte olan bir kemirgendir.

Fish & Wildlife Service’in bir Web sayfasına göre, “Lowery Hayvanat Bahçesi ve Disney Hayvan Krallığı’nın yardımıyla, tutsakları vahşi doğaya salma umuduyla 2002’den 2012’ye kadar bir üreme programı yürütüldü. Ne yazık ki, serbest bırakılan tüm orman fareleri yırtıcı hayvanların, özellikle de yırtıcı ve başıboş kedilerin kurbanı oldu.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu