Ekonomi

Rusya’dan dijital ruble adımı

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, başkent Moskova’da bazı Rus milletvekilleri ile yaptığı görüşmede, Rusya’nın Batı ülkeleri tarafından dondurulan rezervlerini geri almak için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararname ile dost olmayan ülkelerin Rusya’dan para çekmesinin kısıtlandığını hatırlatan Nabiullina, şöyle konuştu: “Bu bir misilleme önlemiydi ve [rezervlerin Rusya’ya iadesi] konusunda bir müzakere durumu teşkil ediyor.”dedi.

Nabiullina, Rusya’nın yaptırım uygulanmayan varlıkları kullanarak rezervlerini yeniden inşa etmeye başladığını belirterek, şöyle konuştu: “Ülkemizde yaptırım uygulanmamış varlıklardan oluşan bir hava yastığı olduğu için şu anda kendimizi oldukça kısıtlanmış hissediyoruz.”söz konusu.

Dijital ruble ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Nabiullina, dijital rublenin pilot kullanımına başlamaya hazır olduklarını ifade etti.

Halihazırda dijital ruble ile çeşitli işlemlerin yapıldığını kaydeden Nabiullina, “Gerçek parayla gerçek süreçler yürütüyoruz ama şimdilik bunu küçük önlemlerle ve az sayıda müşteriyle yapıyoruz. Dijital Rubleyi herkese sunabilmek.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu